Památky a zajímavosti v Nové Bystřici
- golfové hřiště - Golfresort Monachus - golfové hřiště Nová Bystřice (9 jamek), Golfové hřiště Mnich (18 jamek)
- Muzeum veteránů Nová Bystřice - první a největší muzeum amerických předválečných autoobilů v Čechách - http://www.muzeumveteranu.cz/
- Regionální úzkokolejné muzeum- muzeum se nachází na vlakovém nádraží v Nové Bystřici.
- židovský hřbitov - s nově opravenými náhrobky, situovaný 500 m severně od města, byl založen v letech 1878/79 a byli zde pochováváni i židé ze sousedních dolnorakouských obcí Litschau, Heidenreichstein a Schrems.
- zámek postavený na základech gotického hradu a jeho opevnění ze 13. století.
- úzkorozchodná trať z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice - je unikátní technickou památkou. Kromě motorových vlaků se cestující mohou svézt i v historických parních vlacích. Trať vede krajinou přírodního parku Česká Kanada.
- socha Nejsvětější Trojice - na Husově náměstí - toto sousoší, které stávalo do r. 1862 u Artolče je velmi cenné; na toskánském sloupu sedí postavy Boha Otce, Bůh, Syn
- kostel sv. Petra a Pavla - je připomínán již roku 1188, od základů byl přebudován v první polovině 14. století.
Památky a zajímavostí v okolí Nové Bystřice směr Jindřichův Hradec
Červená Lhota - renesanční zámek v romantické poloze na skále v rybníce.
Letecké a provaznické muzeum v Deštné - http://www.leteckemuzeum.destna.cz/
Jindřichův Hradec- historické město s 22 tisíci obyvateli, ležící na 15. poledníku, nabízí mnoho turistických zajímavostí.
- Fontána sv. Floriána - Unikátní vodní fontána je nainstalována v pasáži Obchodně - medicínského centra sv. Florián. AQUA SHOW nabízí nádhernou podívanou na obrazce tvořené kapkami padající vody v kombinaci se světelnými efekty a videoprojekcí za doprovodu působivé hudby.
- Státní hrad a zámek - Jindřichův Hradec je 3 největším zámeckým areálem v České republice a je neodmyslitejně spojen s postavou Bílé paní.
- Národní muzeum fotografie v prostorách bývalé jezuitské koleje
- Dům gobelínů v prostorách bývalého panského pivovaru
Muzeum fosilií Roseč a Houbový park a ráj skřítků - http://houbovypark.cz/
Úzkokolejka - více než století patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.
Zoopark Na Hrádečku - Vznikající soukromý zoopark s rozlohou 10 ha, nacházející se mezi obcemi Dolní a Horní Pěna u Jindřichova Hradce.
Hamerské skály - u vesnice Hradiště u Nové Bystřice, ke skalám vede značená Graselova stezka
Památky v okolí Nové Bystřice směr Kunžak
- Blato - malá vesnice ve které byl v roce 1866 postaven kostel sv. Maří Magdalény na místě starší svatyně. V blízkém Horním Žišpašském rybníce, kde je výborné koupání.
- Čertův kámen - mystické žulové útvary jižně od Kunžaku, výhled do krajiny
- "Ďáblova prdel" - skalní útvar charakteristického tvaru se nachází mezi Terezínem a Valtínovem .
-
Hůrky - vesnička byla založena v r. 1634 jako hornická osada Adamem Pavlem Slavatou, který sem povolal horníky ze Saska, aby zde těžili pyrit a později i stříbro. Horníci dostali privilegia hornického města, byli osvobozeni od daní i robot a bylo jim přiznáno dědičné právo majetku.
-
Kaproun - malebná vesnice uprostřed lesů, na níž se nachází pamětní deska a socha Járy Cimrmana, který byl zde vyhozen z vlaku. Po zelené turistické značce se dostanete na cyklostezku 1116, nedaleko je vesnička Kaproun a nejvyšší bod České Kanady - Vysoký kámen.
-
Kunžak - městečko obklopené lesy, rybníky, žulovými balvany, kostel Sv. Bartoloměje, kašnou, barokním mostem se sochou sv. Jana Nepomuckého.
-
Senotín - vesnice ve které se v 16.-17. století těžilo stříbro a pyrit. Kaple sv. Michala je pozdně rokoková stavba z roku 1793. Přes vesnici vede krátká Naučná stezka Senotín .
-
U Jakuba- dřevěná, 40,7 m vysoká rozhledna nedaleko obce Valtínov. Jedná se o nejvyšší dřevěnou stavbu svého druhu v České republice a je z ní krásný výhled nejen na Českou Kanadu.
-
Vysoký kámen - 738 m, zvaný také Markův kámen (z německého Markstein = hraniční kámen). V 16. stol. zde vedla hranice tří diecézí – pražské, olomoucké a pasovské; nejvyšší bod Novobystřické vrchoviny s výhledem do krajiny; triangulační bod - železobetonový měřický pilíř na vrcholu skaliska s balvany).
-
Zvůle - skvělý rybník na koupání . V okolí se nachází velké množství zajímavých balvanů.
Památky v okolí Nové Bystřice, směr Slavonice, Dačice
- Český Rudolec - je známý díky novogotickému zámku Český Rudolec - tzv. "Malá Hluboká". Dále se v obci nachází kostel sv. Jana Křtitele z r. 1488 či hřbitovní kaple sv. Kříže z r. 1761 a soukromý pivovar.
- Dačice - město, které dalo světu první kostku cukru, je v nejvýchodnějším cípu Jihočeského kraje. Ve městě můžete vidět Státní zámek Dačice a zámecký park, starý zámek, barokní klášter (veřejnosti nepřístupný), kostel sv. Antonína Paduánského, mariánský sloup, městskou radnici, kostel sv. Vavřince nebo renesanční věž.
- Klášter I - raně baroknípoutní kostel Nejsvětější Trojice byl v letech 1501-1507 zbudován při klášteru paulánských mnichů. Později byl vypálen a v letech 1668–1682 podle projektu Giovanniho Domenica Orsiho znovu postaven. Kostel je jedinečný svou prostorovou koncepcí. V průčelí kostela je jeden z největších dřevěných oltářů ve střední Evropě. V blízkosti kostela je údajně léčivá studánka a rašelinná louka.
- Landštejn- zřícenina hradu Landštejn s mohutným románským jádrem, rozšířený pozdně goticky a renesančně. Více informací najdete na http://www.hrad-landstejn.eu/
- Muzeum čs. opevnění Klášter - naleznete 1,5 km východně od obce Klášter II, směr hrad Landštejn. Zpřístupněny jsou dva lehké bunkry řopíky, vyzbrojené a vybavené dobovým zařízením a výstrojí čs. vojáků z r. 1938. Prohlídka objektů je s odborným výkladem průvodce. Součástí muzea jsou 2 prohlídkové trasy s celkem 8 objetky.
- Pevnostní areál Slavonice – Muzeum čs. opevnění z let 1935-1938 - areál se nachází 2 km západně od Slavonic v lese. Je ukázkou části obranné pevnostní linie, tvořené systémem pozorovacích a palebných průseků, protipěchotními a protitankovými překážkami v délce téměř 200 m a osmi rekonstruovanými objekty lehkého opevnění vz. 37 (řopíky) do stavu z období mobilizace v září 1938. Dva objekty v jádru areálu jsou plně vybavené, vyzbrojené a přístupné veřejnosti. Prohlídka těchto objektů je s odborným výkladem průvodce.
- Slavonice -jsou překrásným a ojedinělým souborem goticko renesančních památek. v městečku můžete navštívit Městské muzeum, slavonické podzemí, Městskou věž, ateliéry a galerie.
- Maříž - ve vesničce, nacházející se téměř na hranici s Rakouskem, jsou keramické dílny s možností zhotovení a pomalování vlastního výrobku; muzeum.
- Muzeum samorostů - se nachází u silnice Slavonice - Stálkov, asi 1,5 km od Slavonic. K vidění je zde více než 600 exponátů.
- Pfaffenschlag - zbytky středověké vesnice, které byly objeveny v lese mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem.
- Pohádková stezka - pro děti se nachází severozápadně od Slavonic, nedaleko Pevnostního areálu Slavonice. Na stezce mají děti za úkol plnit různé úkoly. V Turistickém informačním centru ve Slavonicích je možné zakoupit si brožurku k této stezce a po splnění všech úkolů zde děti dostanou odměnu. Trasa má tři stupně obtížnosti (1,8 km, 2,5 km, 4 km)
- Rožnov - Rožnovu dominuje starobylý statek – najdete zde zrekonstruovanou restauraci a penzion, příjemné prostředí uprostřed krásné přírody, chov bizonů, nabídku občerstvení včetně bizoních steaků.
- Schillerovy kameny - je zajímavé seskupení žulových balvanů severovýchodně od Slavonic.
- Staré Město pod Landštejnem - pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, židovský hřbitov, býv. klasicistní zámek.
- Trojmezí - trojmezný hraniční kámen tří zemí, Rakouska, Čech a Moravy. Nachází se asi 2 km západně od Maříže.
- Vodní pila Peníkov - k této malé, celodřevěné pile s vodním pohonem se dostanete nejlépe z Českého Rudolce.
Památky a zajímavosti směr Třeboň
- Třeboň - lázeňské město, vzdálené z Nové Bystřice 34 km (autem) 30,5 km (na kole). Zajímavosti a památky: radnice, zámek, pivovar, Mariánský sloup, Budějovická brána, Hradecká brána, Novohradská brána, Svinenská brána, Schwarzenberská hrobka, bývalý augustiniáský klášter, gotický dvojlodní klášterní kostel sv. Jiljí, renesanční kostel sv. Alžběty, rybník Rožmberk, rybník Svět.
-
Naučné stezky
Cesta kolem Světa - vede kolem rybníka Svět - začíná a končí v Třeboni a má 16 zastávek
Okolo Třeboně - vede z hráze rybníka Svět do Třeboně. Okruh 39 km v lesnaté a rybničnaté krajině má 22 zastávek s informačními tabulemi. Vede po málo frekventovaných silničkách, po lesních cestách a hrázích.
-
-
Fabián - přírodní rezervace - smíšený les na hřbetu a svazích vrcholu Homolka. Homolka je prastarý skalní masiv, který při pohledu z boku připomíná lidskou hlavu, často označován jako "Napoleonova hlava".
-
-
-
- Nový Vojířov - vesnice ležící 4,5 km západně od Nové Bystřice se do roku 1956 nazývala Böhmische Bernschlag. Ve vsi se dochovalo několik staveb lidové architektury, kostel Andělů Strážných a je zde památná lípa stará 400 let, vysoká 25 m, o obvodu kmene 7,5 m. Poblíž vsi je slovanské pohřebiště, mohyly jsou pravděpodobně z 10. století.
- Slovanské pohřebiště - pohřebiště z 8. - 9. století - 25 kruhových mohyl zakrytých porostem.
- Stará Hlína - dva staré obloukové mosty.
Památky a zajímavosti směr Rakousko
- Eggern - leží na středoevropském rozvodí a svou idylickou krajinou s žulovými balvany, rybníky, lesy, skupinami bříz má ideální podmínky pro rybáře, pěší turisty a cyklisty.
- Haugschlag -Nejsevernější obec Rakouska. Nádherná krajina zve k turistice, cyklistice a běžkování, jsou zde dvě 18jamkové mistrovská golfová hřiště.
- Heidenreichstein - ve městě se nachází největší zachovalý středověký vodní hrad Dolního Rakouska z r. 1160. Dále můžete navštívit sýrárnu Käsemacherwelt, kde je možnost exkurze s průvodcem, včetně ochutnávky.
- Kotlacke - dřevěná, 12 m vysoká rozhledna s výhledem na Novou Bystřici a nejbližší okolí kolem hranice.
- Litschau - „Nejzdravější kout Rakouska“ u rybníka Herrensee (přírodní koupaliště), rekreační vesnička Feriendorf, 18jamkové kompaktní golfové hřiště Herrensee, kryté lázně, tenis, možnost jízdy na koni, hrad-zámek (nepřístupný pro veřejnost), kostel sv. Michaela, Schrammlův rodný dům, městské muzeum.
- Poledníkový kámen - průsečík 49. rovnoběžky a 15. poledníku; nenápadný kámen s nápisem. Z osady Rottal, silničkou ve směru na Josefsthal, kolem hostince Perzi až ke kraji lesa.
- Přírodní park Heidenreichstein Moor (Dům bažiny) – leží na okraji města Heidenreichstein, značenou stezkou se návštěvníci dostanou k rašeliništím, k vidění jsou i zajímavé formace kamenů.
- Přírodní park Hochmoor Schrems –u městečka Schrems se nachází největší rašeliniště v Dolním Rakousku. V přírodním parku se nachází „Nebeský žebřík“ nabízející překrásnou vyhlídku. Parkem vede naučná stezka, je zde i multifunkční návštěvnické centrum a vydří farma.
- Reingers - "konopná vesnice" (Hanfdorf) - najdte zde naučnou stezku "Po stopách konopí", výstavu o konopí "vnímejte konopí všemi smysly"
- 18 jamkové golfové hřiště Mnich – 1 km od apartmánů
- další hřiště hned za hranicemi s Rakouskem
Kuželna:
- V Nové Bystřici je plně automatizovaná čtyřdráhová kuželna.
Tenis
Koupání:
- Mnišský rybník, Benešák, rybník OSIKA s písčitou pláží
- Krytý plavecký bazén a venkovní koupaliště v Jindřichově Hradci – 17 km od Nové Bystřice
Houbaření:
- Okolní lesy jsou vhodné nejenom k procházkám, ale také ke sběru hub, lesních plodin /maliny, borůvky/
Lyžování:
- 2 km od Nové Bystřice směrem na J. Hradec je 350 m dlouhá sjezdovka s vlekem
- V okolí Nové Bystřice jsou tři udržované zimní běžecké okruhy